بنر

شرایط غواصی تفریحی در کیش
مدیرسایت 779/01/29 تخفیفات کیش

غواصی یعنی رفتن به زیر آب و شنا کردن در میان موجودات آبزی و تماشای نزدیک دنیای زیر آب و گیاهان دریایی. این تجربه­ ی متفاوت را می ­توانید در ایران هم تجربه کنید. جزیره کیش در زمینه محیط زیستی, یکی از مناطق بکر و خاص خلیج فارس به حساب می­ آید و یک فضای عالی در زمینه تماشای زیبایی ­های زیر آب را فراهم آورده است. غواصی یک رشته ­ی ورزشی مهم است و کاربردهای زیادی در مسائل نظامی و پژوهشی دارد اما به عنوان رشته ­ی ورزشی و یا برای سرگرمی هم مورد استفاده قرار می­گیرد .  غواصی از تفریحات مهم در شهرهای ساحلی و جزیره ­ها به حساب می­آید. یکی از مناطق عالی برای غواصی خلیج فارس است که تنوع جانوری زیاد, وجود لاک پشت ­های بزرگ و کوچک و مرجان­ های دریایی, باعث شده است غواصی از جمله تفریحات پرطرفدار در کیش شود.

اگر قصد سفر به جزیره­ ی کیش را دارید، غواصی در کیش یکی از تفریحات هیجان­ انگیز است که برای شما لحظات خوشی را خواهد ساخت و باعث می­شود خاطره ­ی خوبی از سفرتان و دنیای زیبای زیر آب در ذهنتان باقی بماند.

جزیره کیش به خاطر وجود مرجان ­های زنده, آب تمیز و شفافی دارد؛ غواص به راحتی می­تواند موجودات دریایی و دنیای زیر آب را مشاهده کند.

سایت­ها و کلوپ­ های غواصی در کیش

به مکان­ هایی در کنار دریا که برای غواصی مناسب باشد سایت غواصی می ­گویند که در آن کلوپ­ ها و مراکز تفریحی قرار دارد که خدمات مختلفی را ارائه میدهند.برای مثال در کلوپ­های غواصی, آموزش غواصی, اسکی روی آب, جت اسکی,گشت زنی با قایق و... ارائه می­شود که می­تواند منجر به ایجاد ناب­ترین خاطرات سفر برای شما شود. تعدادی از این سایت­ ها را در پایان مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

غواصی­ های تفریحی در عمق  چهار تا هشت متر

خطرات غواصی در کیش

شاید در ابتدا فکر کنید غواصی در کیش خطرات زیادی دارد و برای هر فرد عادی امکان پذیر نیست. هر تفریح و هر کاری خطرات مخصوص ب خود را دارد اما خوب است بدانید, غواصی در کیش کم­ترین خطر و ریسک را دارد زیرا از همان ابتدا یک مربی حرفه­ ای غواصی در کنار شما خواهد بود و شما را همراهی می­کند تا خطری تهدیدتان نکند.

جزیره­ ی کیش از سایت­های مطمئن و کم خطری برخوردار است که تمهیدات لازم برای همه افرادی که می­خواهند غواصی کنند؛ در نظر گرفته شده است. همچنین جزیره کیش سایت ­های کم عمقی دارد که برای غواصی تفریحی در کیش و  افراد مبتدی مناسب است. در غواصی­ های تفریحی عموما در عمق  چهار تا هشت متر انجام می­شود.  ضمن آن که شما به همراه کپسول اکسیژن در عمق آب­ های خلیج فارس فرو می­روید و به طور کامل آموزش خواهید دید.

یکی دیگر از نکات جالب در زمینه غواصی این است که اگر شما شنا هم بلد نباشید؛ می­توانید غواصی در دریا را تجربه کنید و فقط به گذراندن کلاس­ های قبل از غواصی احتیاج دارید.

با ما در مجله کیش تاز همراه باشید!

در هر مکان و سایت غواصی کیش که سر بزنید تجهیزاتی در آن­جا وجود دارد که برای غواصی لازم است و ا تجهیزات غواصی در این اماکن به طور مرتب و به صورت دوره­ای توسط سازمان­ های مربوطه مورد بازبینی قرار می­گیرد. همچنین مربیان غواصی این حرفه هم به طور منظم در دوره ­های آموزشی شرکت می­کنند و مورد ارزیابی قرار می­گیرند.

نکته­ ی دیگر این است کوسه در کیش وجود ندارد. در حقیقت کوسه ­ها حیوانات ترسویی هستند و صدای موتور کشتی و قایق آن ها را هراسان می­کند. همچنین به طور کلی کوسه ­ها در مناطق کم عمق دریا وارد نمی­شوند پس در این زمینه هم نگرانی وجود نخواهد داشت.

نکته ­ی دیگر در زمینه آب و هوای جزیره­ ی کیش است و باید دقت کنید که اگر آب و هوا نامساعد باشد و دریا بیش از حد مواج باشد به هیچ وجه مجوز برای غواصی صادر نمی­شود.

محدوده ­ی سنی و سلامتی برای غواصی در کیش

یادگیری غواصی درسنین پایین هم امکان پذیر است یعنی فقط کافی است ده سال به بالا سن داشته باشید تا بتوانید به آسانی به اعماق دریا راه پیدا کنید. البته این موضوع به هیکل و توانایی­ های فردی هم بستگی دارد. البته برای خانم­ های باردار و افراد با سابقه­ ی بیماری خاص مانند مشکلات قلبی و ریوی, دیابت, آسم و صرع ممنوعیت­ هایی وجود دارد و توصیه می­شود این رشته­ ی ورزشی را امتحان نکنند.

  توجه داشته باشید که تمام نکات ایمنی برای غواصی در خلیج فارس ترتیب اثر داده شده است و فقط کافی است فرد مقابل شجاعت به خرج دهد و نترسد تا بتواند این حرفه ­ی هیجان نگیز را تجربه کند و از زیبایی ­های زیر آب لذت ببرد.

این که بدنی سالم داشته باشید باعث می­شود در هنگام غواصی کم­تر خسته شوید و بتوانید زمان خوبی سپری کنید. همچنین  دقت کنید که اگر هنگامی که زیر آب هستید؛ استرس داشته باشید به هوای بیشتری احتیاج دارید و حتی ممکن است با هول کردنتان نتوانید مسیر را به درستی پیش بروید.

غواصی تفریحی در کیش هم برای خانم­ ها

غواصی در کیش برای خانم ­ها و کودکان

غواصی تفریحی در کیش هم برای خانم­ ها و هم آقایان امکان پذیر است. مربی غواصی خانم نیز برای بانوان حضور دارد و لباس مخصوص غواصی و پوشیده هم دارند که می­توانند به غواصی بپردازند.

برای آموزش غواصی کودکان در کیش مکان­ های خاصی موجود هستند که مکان آموزش آن­ها خاص است و تجهیزات غواصی مخصوص خودشان در سایز کودک نیز موجود است.

لوازم همراه برای غواصی در تفریحی در کیش

لوازم همراه برای غواصی در تفریحی در کیش

برای غواصی احتیاج به تجهیزاتی دارید که سلامت شما در زیر آب را تضمین می­کنند و از شما در برابر خطرات احتمالی محافظت می­کنند برای مثال وجود ماسک, باله ­های غواصی یا همان کفش غواصی, تانک هوا, جلیقه­ ی کنترل شناوری , قطب نمای غواصی, چراغ قوه, دستکش, کلاه, رگلاتور غواصی اسکوبا و... از جمله تجهیزات و لوازمی است که به شما کمک می­کند تا تجربه­ ی خوبی از غواصی تفریحی داشته باشید. این تجهیزات هزینه و قیمت بالایی دارند و در کلوپ­ های مخصوص غواصی تماما وجود دارند و می­توانید این وسایل را اجاره کنید اما برخی لوازم هستند که باید با خود همراه داشته باشید.

آقایان می­توانند از وت سوت و درای سوت یا لباس مخصوص غواصی استفاده کنند که در کلوپ وجود دارد و یا فقط شلوارک شنا به همراه داشته باشند و از همان استفاده کنند. البته برای بعد از غواصی به حوله و دمپایی احتیاج دارند که باید با خود بیاورند.

لباس مخصوص غواصی برای خانم ­ها در محل آموزش وجود دارد و الزامی است. فقط به حوله و دمپایی احتیاج دارند تا همراهشان بیاورند.

زمان مناسب برای غواصی در کیش

به دلیل گرم بودن هوای کیش در تمام فصول سال امکان غواصی وجود دارد پس اگر شرایط جوی مساعد باشد و دریا خیلی مواج نباشد امکان غواصی در کیش وجود دارد.

خدمات کلوپ ­ها برای غواصی تفریحی

هنگامی که در کلوپ­ های غواصی حضور پیدا می­کنید خدماتی را به شما می­دهند که عموما شامل موارد زیر است:

  • بیمه
  • فین غواصی از زخمی شدن پا در هنگام برخورد با صخره ­ها جلوگیری می­کند و حرکت را راحت­تر می­کند.
  • موسپس مخصوص که همان دهانی مخصوص برای تنفس در زیر آب است.
  • امکان غواصی در سایت­های کیش مانند بیگ کورال, زوبیج, الدورادو , کلبه هور و ...
  • آموزش غواصی و رفت و برگشت با قایق و کشتی خصوصی
  • در کلوپ ­های غواصی امکاناتی برای عکاسی و فیلم برداری در زیر آب وجود دارد تا بتوانید خاطرات خود را ثبت کنید.

نکات مهم برای انتخاب کلوپ غواصی تفریحی در کیش

اگر می­خواهید تجربه ­ی خوبی از غواصی تفریحی داشته باشید بهتر است حتما به تجهیزات موجود در کلوپ­ ها دقت کنید تا از استاندارد بودن و جدید بودن تجهیزات اطمینان حاصل کنید. پرسنل موجود در کلوپ غواصی و مربی ­هایی که به شما آموزش می­دهند؛ باید با تجربه و مجرب باشند تا با خیالی آسوده خودتان را با آن ­ها بسپارید.

دوره ­های آموزش غواصی متنوع است و هرکدام از آن­ها با توجه به مهارت­های فردی و علاقه مندی شخص متفاوت است. برای مثال آموزش­ حرفه ­ای غواصی با آموزش غواصی برای مبتدیان متفاوت است. همچنین آموزش غواصی در شب یا نایت دایو و اسنور کلینگ هم اشکال متنوعی از آموزش را در بر می­گیرند.

لیست سایت ­های غواصی تفریحی در کیش

سایت ­های غواصی متعددی در کیش موجود است که هر کدام خصوصیات خاص خود را دارد و حتی موجودات آبزی در این سایت ­ها متفاوت هستند که می­توانند تجربه ­ی شیرینی برای شما رقم بزند. در زیر به برخی از سایت­ های معروف کیش که برای غواصی تفریحی مناسب هستند؛ اشاره می­کنیم.

سایت غواصی بیگ کورال

سایت غواصی بیگ کورال

سایت­ های بیگ کورال از معروف­ترین و شناخته شده ­ترین سایت­ های غواصی تفریحی هست. ریف­های مرجانی یا صخره ­های مرجاتی از مهم­ترین اکوسیستم­ های آبی هستند که نقش زیادی در حفظ سلامت محیط زیست و آب و هوای کره ­ی زمین دارند. در شرق جزیره کیش بیش از سه کیلومتر ریف­های مرجانی وجود دارند که زیبایی خیره ­کننده­ای به این منطقه داده­ اند. عمق این سایت بین 4 تا 6 کیلومتر است که برای غواصی تفریحی عمقی مناسب است.

در این منطقه  تنوع موجودات آبزی و ماهی­ های فراوانی وجود دارد که می­توان به انواع لاک­پشت­ ها, مرجان­ های طبقاتی, ساردین, دختر ناخدا و دلقک ماهی و.... اشاره کرد.

سایت غواصی سازه ­ها

در این سایت غواصی همان طور که از اسمش مشخص است از تعدادی بلوک بتونی تشکیل شده است که شکل آن ­ها اغلب هرمی یا کروی توخالی است. این بلوک­ ها به صورت مصنوعی ساخته شده است و یک زیست­گاه مصنوعی برای آبزیان به حساب می­آید.

این سازه ­ها در  جنوب شرقی کیش قرار دارند و در این مکان گونه ­های بسیار زیادی از جانوران دریایی زندگی می­کنند از ماهی­ هایی که در این سایت زندگی می­کنند؛ می­توان به فرشته ماهی, طوطی ماهی, دسته ­های سرخو و شیر ماهی اشاره کرد.

سایت غواصی داما یا کشتی مغروق

در سال 1384 یک کشتی باربری سنگالی دچار یک وضعیت بحرانی شد و به دلایل نامعلومی غرق شد. در حال حاضر این کشتی تبدیل به یک زیستگاه مصنوعی برای آبزیان شده است. برای دسترسی به این کشتی مغروق احتیاج به قایق ­های غواصی دارید اما برای غواصی تفریحی هم محیط مناسبی دارد.

سایت غواصی کشتی یونانی

سایت غواصی کشتی یونانی

این مکان چندان مورد توجه غواصان قرار نمی­گیرد زیرا احتیاج چندانی به تجهیزات غواصی ندارد اما با غواصی در این منطقه می­توانید پروانه این کشتی معروف را مشاهده کنید. همچنین بازدید از داخل کشتی از طریق حفره­ ی شمالی آن امکان­پذیر است اما ورود به داخل آن کمی خطرناک است زیرا قطعات کشتی پوسیده است.

سایت غواصی کلبه هور

سایت غواصی کلبه هور

این مکان در غربی ترین نقطه ­ی جزیره کیش است و یک سایت مناسب برای غواصی تفریحی است. در این منطقه انواع صدف­ها, لاک پشت ها و ماهی­ های رنگارنگ وجود دارد. عمق این سایت به هشت متر نیز می­رسد.

سایت غواصی زوبیچ

سایت غواصی زوبیچ

ریف­ های مرجانی در شمال شرق جزیره کیش باعث شده ­اند این منطقه یک مکان خوب برای غواصی باشد همچنین عمق این سایت بین سه تا پنج متر است که باعث شده ­است مکان خوبی برای غواصان مبتدی و آماتور باشد و به همین دلیل روزانه تعداد زیادی توریست برای غواصی تفریحی به این منطقه مراجعه می­کنند.

از جمله ماهی ­های موجود در این منطقه پروانه ماهی , سفره ماهی و راس است و برخی اوقات لاک­پشت هم در این سایت دیده می­شود.

البته تعداد سایت­ های غواصی در جزیره کیش بسیار زیاد اما متاسفانه برخی از این سایت­ ها در حال حاضر قابل دسترس نیست و یا برخی از آن ­ها برای غواصی حرفه­ ای مناسب هستند اما برای بازدید عمومی و لذت بردن از طبیعت آن مناسب است.

نکات کلی در هنگام غواصی تفریحی

آماده بودن و ریلکس بودن به شما کمک می­کند تا روز بهتری داشته باشید برای مثال این­که به خود مسلط باشید؛ باعث میشود کم­تر دست های خود را بی دلیل تکان دهید و انرژی­تان بی دلیل هدر نرود. از طرف دیگر اگر بیش از حد دست­ هایتان را تکان دهید ممکن است جانوران دریایی را وحشت زده کنید و از کنار شما دور شوند.

اگر سابقه ­ی بیماری خاصی دارید حتما در این مورد با مربی و یا مسئولین کلوپ آموزش غواصی در میان بگذارید تا حتما شرایط بدنی شما چک شود.

یکی از قوانین اصلی در هنگام غواصی تفریحی, این است که هیچ وقت نفس خود را حبس نکنید و به طور عادی تنفس کنید.

نکته ­ی دیگر این است که اگر از هرچیزی مطمئن نبودید و یا نکته­ ای را فراموش کردید حتما از مربی خود راهنمایی بگیرید.

از جمله شرایط غواصی تفریحی در کیش این است که تا دوازده ساعت بعد از غواصی پرواز نداشته باشید زیرا احتمال بروز مشکلات سینوسی, آسیب به پرده گوش و پارگی مویرگ ­ها وجود دارد پس این مسئله را حتما در نظر داشته باشید تا دچار سانحه نشوید.

تمام غواصان لازم است به توصیه ­های مربی خود گوش کنند و در راهی که مربیشان مشخص کرده است؛ حرکت کنند. اگر قصد امتحان کردن غواصی در خلیج فارس را دارید؛ از دست زدن به موجودات دریایی و مرجان­ ها خودداری کنید و به اکوسیستم آن­جا آسیب نرسانید.

منابع بیشتر:

en.wikipedia.org

www.padi.com

scubadiverlife.com

www.scubadiving.com

نوشتن دیدگاه جدید